Pamätáte sa ešte na svoje detstvo? Na svoju detskú izbu, v ktorej ste sa hrali s bábikami na školu, s „angličákom“ jazdili po koberci či sa hrali na policajtov a zlodejov? Určite máte na čas strávený v detskej izbe veľa príjemných spomienok, isto by sa vám v pamäti objavilo aj množstvo úsmevných príhod. Každé dieťa potrebuje útulnú a bezpečnú izbu, ktorá sa stane jeho skrýšou pred rodičmi, útočiskom i miestom pre fantazírovanie. Doprajte svojim ratolestiam izbu podľa ich predstáv.
Pri zariaďovaní interiéru detskej izby myslite nadčasovo a ekonomicky. Buďte hlavne nápadití. Dizajn interiéru prispôsobte pohlaviu a tiež veku vášho dieťaťa. Sedemnásťročnú dcéru asi nepoteší tapeta s kreslenými disney postavičkami, rovnako ako sa synovi nezavďačíte romantickou izbou s ružovými vankúšmi. Iba že by… 😉
Farebné kombinácie
Na celkovej atmosfére detskej izby sa výraznou mierou podieľajú farby, ktoré ovplyvňujú náladu a pocity dieťaťa. Deti, hlavne tie najmenšie, farby milujú, preto sa ich nebojte. Kombinujte však maximálne dva až tri pestré odtiene. Ak na jednotlivé steny použijete napríklad niekoľko odtieňov jednej farby, izba nebude pôsobiť skľučujúco. Popustite uzdu fantázii, a to najmä pri doplnkoch. Vankúše vo výrazných sýtych farbách, pestrá posteľná bielizeň či farebné tienidlo na lampičku detskú izbu oživia. Vhodnými odtieňmi pre detskú izbu sú ružová symbolizujúca lásku a život, zelená, ktorá je farbou oddychu a harmónie alebo modrá, ktorá podporuje komunikáciu. Dovoľte vašim deťom, aby si sami povedali, čo sa im páči.
Ako zariadiť detskú izbu malému predškolákovi?
Deti do šesť rokov trávia veľa času hraním sa na zemi. Preto je pre detskú izbu vhodný mäkký, teplý koberec, na ktorom sa vaša ratolesť nešmykne a neublíži si. Nábytok musí byť primeraný vzrastu dieťaťa, aby bez problémov dočiahlo na poličky, z ktorých si samo vyberie hračky a následne ich dokáže bez pomoci dospelého vrátiť na svoje pôvodné miesto. Tým dieťa vediete prirodzeným a jednoduchým spôsobom k samostatnosti. Vyhýbajte sa sklu, ktoré do detskej izby predškoláka nepatrí. Keďže v tomto veku deti žijú rozprávkami, v izbičke by nemali chýbať detské motívy, ako sú obrázky autíčok, kreslených hrdinov či zvieratiek. Úložný priestor vyriešte vstavanou skriňou s polohovateľnými poličkami, nech môže skriňa rásť spolu s dieťaťom. Pre úschovu hračiek sú optimálne veľké škatule a boxy systematicky porozmiestňované po celom interiéri detskej izby.
Väčší priestor pre učenie
Keď deti vyrastú a začnú chodiť do školy, potrebujú nielen miesto na hru a oddych, ale aj učenie. Súčasťou pracovného kútika by malo byť dobré osvetlenie a stôl na mieru. Pri výbere stoličky uprednostnite polohovateľnú, ktorá rešpektuje anatómiu detského tela. Po splnení školských povinností si však dieťa potrebuje oddýchnuť. Srdcom oddychovej zóny je priestranná posteľ. K zdravému a výdatnému spánku prispievajú aj pevné rošty a kvalitný, najlepšie pružinový matrac. V izbe školáka rozšírte priestor pre jeho koníčky, záľuby a mimoškolské krúžky. Malí hokejisti musia mať dostatok miesta pre hokejovú výstroj, futbalisti pre svoje kopačky a loptu, malým baletkám vytvorte priestor na ich piruety a umelcom pre odloženie hudobného nástroja či maliarskeho plátna. Polička na trofeje a medaily či miesto pre diplomy by tu tiež nemali chýbať.
Tínedžeri a ich rozmary
V období puberty sa u dieťaťa výrazne formuje jeho osobnosť. Tínedžeri sa zbavujú detských motívov a hračiek, väčší priestor v ich izbe dostávajú herecké, športové či spevácke idoly. Pri zmene detskej izby na tínedžerskú sa pravdepodobne nevyhnete premaľovaniu stien. Z ružovej farby či rozprávkových postavičiek už totiž pubertiaci vyrástli. Odporúčame tapetu s motívom podľa ich vlastného výberu, či už jednofarebnú, romantickú, s abstraktnými vzormi alebo retro tapetu. Pubertiaci potrebujú súkromie, tak im ho doprajte. Namiesto otvorených políc sa v izbe osvedčia uzatvárateľné zásuvky a skrinky. Nábytok prispôsobte aktuálnej výške tínedžera, vnútorné rozloženie skrine zas jeho želaniu. Rozšírte ju o vešiakové vešanie alebo policový systém, podľa toho, čo vášmu dospievajúcemu dieťaťu viac vyhovuje. Nech mu potom každý deň nemusíte dokola opakovať, aby si svoje veci upratal. V detskej izbe pubertiaka treba nájsť miesto aj počítaču, audiovizuálnej technike, knihám, učebniciam či športovým potrebám. Keďže mladé slečny venujú čoraz viac času svojmu vzhľadu, potešte ich veľkým zrkadlom. Do izby tínedžera neodmysliteľne patrí aj rozkladací gauč, na ktorom sa pohodlne vyspí spolužiak či kamarátka.
Tipy pre detskú izbu:
- kombinovanie 2 až 3 farebných odtieňov
- doplnky v pestrých farbách, steny v jemnejších tónoch, pastelové farby
- steny vymaľované v rôznych odtieňoch jednej farby (biela, krémová, žltá, modrá, zelená, ružová, oranžová)
- použitie overených materiálov (mali by byť zdraviu neškodné, certifikované…)
- dizajn interiéru a nábytok prispôsobený pohlaviu a hlavne veku dieťaťa
- maximálnu výšku umiestnenia vešania, na ktoré dieťa bez pomoci dosiahne, zistíte vzpažením rúk dieťaťa
- stôl na mieru s dobrým osvetlením, polohovateľná stolička
- ideálne rozpätie políc pre odkladanie oblečenia je 30 cm, pre odkladanie škatúľ a boxov vychádzajte z výšky samotných škatúľ
- tapety prispôsobené predstavám dieťaťa – retro tapeta, elegantná, romantická, jednofarebná
- fototapeta na jednu stenu (obrázok kresleného hrdinu, princeznej, prírody, nočnej scenérie…)
- priestor pre občasné prespatie kamarátov – rozkladací gauč, výsuvný matrac a pod.
Zdroj obrázkov: internet